Ukázky jídel

V naší mateřské škole máme velice rozmanité a chutné obědy.  Každý den je něco jiného a vždy na talíři nebo v misce máme i dostatek zeleniny, která se postará o to, aby děti měly přísun vitamínů. Paní kuchařky vaří pouze z čerstvých produktů a vše dochucují bylinkami. Je radost dívat se, jak dětem chutná.

Super, snídaně, jako v hotelu! Toto překvapení čekalo po měsíci na děti ve školce. Jelikož jsme oslavovali DEN RODINY, tak jsme ke svačince pozvali i rodiče, kteří si s námi od rána hráli.
 Dnešním králem snídaně se stal kefírový shake s jahodami a mátou, také domácí bábovka upečená s láskou od naší paní kuchařky.  Dále si děti pochutnaly na pomazánkách ze sušených rajčat nebo z mozzarelly. Jen se zaprášilo po míchaných vajíčkách, které byly od šťastných slepiček z volného chovu. K nim si mohly všichni vybrat buď chléb nebo bagetku. Dále si mohli něco vybrat ze zeleninového či ovocného talíře. Na pití si vybírali mezi mlékem z farmy KLÍČ v Božicích, vodu s bylinkami nebo čajem bez cukru. Každý si vybral, na co měl chuť. Společné chvíle jsme si užili.
Obrovské díky patří paní kuchařce!

Každý den na děti čekají rozmanité a chutné svačinky. Někdy jsou slané, jindy zase sladké. Pokaždé jsou doplněny o ovoce či zeleninu. Děti vždy mají možnost samostatně si nalít pití, kde si mohou vybrat z dvojí nabídky. I při svačinkách děti vedeme s k samostatnosti a k možnosti určit si velikost své porce.

Hurá na svačinku

Svačina doplňuje dětem energii, vyrovnává hladinu krevního cukru, což vede k tomu, že dítě nemá hlad a má dostatek energie. Při svačince ve školce dětem nikdy nechybí zelenina nebo ovoce, které jsou vždy čerstvé. Děti si vždy mohou zvolit velikost své porce. Děti do jídla nenutíme pouze je motivujeme, aby alespoň kousek ochutnaly

Ryba s čočkovým ragú a opékané brambory

Domácí bábovka s kefírem zdobená pampeliškami

Grilovaný candát s bylinkovým máslem, šťouchanými brambory a okurkovým salátem

Domácí pizza šneci a zeleninový talířek

Chia pudink s kousky jablíčka a ořechy

I když jsou malé, jsou svačinky důležitou součástí jídelníčku. Dodají dětem energii. Při přípravě svačinek je třeba dbát na to, aby byly co nejpestřejší. Samozřejmou součástí je vždy ovoce či zelenina. Tady máte malou ukázku našich pestrých svačinek.

.

Nachos z tortil, dip ze sušených rajčat, zeleninové hranolky

Zapečený květák s bramborem, vajíčkem a sýrem z farmy

Hovězí po burgundsku, rýže basmati

Guláš zdobený cibulkou a čerstvou majoránkou, karlovarský knedlík

Špíz se sušenými švestkami, šťouchanými brambory a čerstvými bylinkami

Quiche s porkem, houbami a sýrem

Mléčná rýže

Domácí preclík

Milujeme kaše

Kakaová buchta s tvarohem

Míchané vajíčka

Třetí den jsme zavítali do Rakouska. K dopolední svačince jsme měli pomazánku z míchaných vajec. K obědu kartoffelsuppe (bramboračka) a vídeňský řízek s bramborem a pažitkou. K odpolední svačince štůdl.

Druhý den jsme se v rámci poznávání chutí vrátili ze Španělska zpět do České Republiky. Do mrazivého počasí jsme se posilnili výbornou krupičnou kaší ke svačince. Po příchodu z procházky se již šatnou a chodbou valila vůně naší milované hovězí svíčkové s knedlíkem, kterou výborně doplnila česnečka s krutóny. Jídelnu jsme měli opět vyzdobenou v národních barvách a k obědu nám dokonce hráli známí čeští zpěváci jako Karel Gott či Helena Vondráčková. Talířky byly v mžiku prázdné a děti si chodily přidávat. Odpoledne jsme se s Českou Republikou rozloučili jak jinak než škvarkovou pomazánkou, mňam.

Tématicky gurmánský týden nám začal s chutí Španělska. Ráno si děti pochutnaly na bagetě s avokádovo-tvarohovou pomazánkou s kapkou olivového oleje. Na oběd se naše dvě jídelny proměnily. Paní učitelky jej vyzdobily vlajkami, symboly Španělska, vějíři a krepovou červenožlutou kombinací. Polévka “Gazpacho” díky hezké atmosféře chutnala všem malým jedlíkům a po španělském krůtím s kuskusem se zaprášilo.

Svačinka-maďarský chléb a pomazánka hummus

Oběd- Lasagne s vepřovým masem

Svačinka- domácí bábovka od paní kuchařky

Domácí pribináček